Bambu ve Ekoloji

Atmosferimizdeki oksijen ve karbondioksit dengesi çok önemlidir. Bambu çevre dostu bir kaynağa sahip olduğu için karbon salınımını ve küresel ısınmayı azaltarak çevreyi olumlu yönde etkiler.Yetişkin bir bambu bitkisi benzer ebatlardaki bitkilere nazaran %35 daha fazla oksijen üretirken, yine diğer bitkilere göre 4 katı daha fazla karbon soğurmaktadır. Aynı zamanda hasat edilirken ve tekrar yetişirken de çevreye kötü ve olumsuz etkileri yoktur. Çok hızlı büyüyüp gelişen bir bitki olan bambu; çölleşmeye ve yeşil yoksunluğuna karşı en iyi çözümleri sağlamaktadır.

Buna ek olarak bambu ağacından üretilen ağaçlar çelikten imal edilen bıçaklara göre üretim aşamasında daha az karbon açığa çıkarır. Örneğin 1 ton bambu bıçak üretiminde 182 kg karbondioksit açığa çıkarken; 1 ton çelik üretiminde ise 2100 kg karbondioksit açığa çıkmaktadır.

Bambu Hakkında

Dünyanın en hızlı yetişen bitkisi bambu, çevreci bir bitki olmasının yanında fonksiyonel, estetik ve son derece dayanıklıdır. Bambu diğer tüm tahta ve ahşap çeşitlerine nazaran 2-3 kat daha dayanıklıdır. Bir bambu fidanı 5 yılda tam olgunluğuna ulaşırken, meşe 50 yılda diğer benzeri ağaçlar 70 yılda bu olgunluğuna ulaşabilmektedir. Bambu, meşeden sağlam ve dayanıklı olmanın yanı sıra uzun ömürlü, hafif, ekolojik ve sağlıklıdır.

Yapı itibari ile antibakteriyel olan bambu bitkisi bakteri barındırmaz bu sayede siz de bambu mutfak ve ev gereçleri kullandığınızda sağlığınıza sağlık katarsınız.

Bambu doğal duruşu ile bulunduğu ortama sıcaklık ve zenginlik katar, bambunun verdiği sıcaklık ve hijyenik yapısı sayesinde kendinizi daha iyi hissedecek ve daha sağlıklı besleneceksiniz.

Neden Bambu?

“Neden Bambu?” sorusunun cevabı her zaman çok basit.

Bambu, anti-bakteriyel özelliği sayesinde günlük hayatta kullandığımız birçok ürünün ya yerini alıyor ya da o ürünle entegre hale geliyor. Özellikle sağlıkla doğrudan ilişkili mutfak gereçleri ve giyim ürünlerinde bambu daha çok tercih edilmeye başlandı.

Bambunun tercih edilmesinde sağlıklı olması her ne kadar en büyük tercih sebebi olsa da estetik, sıcak ve şık oluşu da insanları cezbediyor. Aksesuar olarak kullanılan ürünlerden avizeden oyuncağa, gözlük çerçevesinden mumluğa kadar birçok ürün grubunda bambuya rastlamak mümkün.

Bambu çevreci bir bitkidir. Dünyanın en hızlı yetişen bitkisidir. Bir bambu fidanı 5 yılda, maksimum boyutuna ulaşır. Bambu diğer ahşap çeşitlerine göre 2-3 kat daha dayanıklıdır.

Bambu bakteri barındırmaz. Bu sebepledir ki özellikle kesme tahtalarında kadınların ilk tercihi olur. Deterjan ve suyu içine hapsetmez. Giyim ürünleri, teri diğer pamuklu ürünlere göre çok daha çabuk kurutur. Bakteri barındırmadığı için koku yapmaz.

Mutfakta Estetik

Birçok ev kahramanı gününün büyük bir kısmını mutfakta geçiriyor. Bu sebeptendir ki birçoğu da mutfağında koltuk, rahat sandalyeler ve televizyon barındırıyor. Bunlara da büyük önem veriyor çünkü mutfakta estetik önemlidir.

Kadınların ve erkeklerin, profesyonellerin ve hatta şeflerin mutfaklarıyla aralarındaki bu bağ elbette eleştirilemez ya da yanlış görülemez. Her insan, gününün büyük bir bölümünü geçirdiği yerin kendi zevkine göre, estetik ve şık olmasını ister. Kadınlar da haliyle mutfaklarında bunu istiyorlar.

Mutfağın şık olmasının yanında aynı zamanda sağlıklı da olması gerekir. Bunun için de o mutfakta bambu kullanmak gerekir 🙂

Mutfağınızı bambuyla tanıştırmak istiyorsanız, Bambu Dükkanı ile tanışmanızı öneriyoruz.